Skolyoz – Kifoz

Hangi skolyoz korsesi en iyisidir?

  1.  

    Piyasada ‘skolyoz korsesi’ veya ‘düzeltici korse’ olarak bilinen birçok çeşit korse vardır. Bu korselerin hangisinin uygulanması gerektiği konusunda kafa karışıklığı olabilir. Doktorunuz korse seçiminde eğriliğin şekline ve yerleşme yerine göre karar verebilir. Ancak benzer eğriliklerde kullanılan değişik korseler, yapılma tekniklerine, ölçü alınırken kullanılan yöntemlere ve korse yapımında kullanılan malzemeye göre farklılıklar gösterebilir.­ Skolyoz korse fiyatları da değişkenlik gösterebilir. Burada önemli olan eğriliği en etkin şekilde düzeltebilecek bir korse kullanımıdır. Korsenin tipinin ne olduğunun önemi yoktur. Yine de, kullanımı kolay ve rahat olan, görsel olarak elbisenin altından belli olmayan bir korseyi çocuklar daha çok tercih edecek ve kabulleneceklerdir.

    Korse reçete ile verilip korsecinin uyguladığı ve hazırladıktan sonra çocuğa takıp evine gönderdiği bir tedavi yöntemi olmamalıdır. Korse kullanımının etkili olabilmesi için en önemli kriter, aile-çocuk, korseci ve doktor üçgeninde tam bir takım çalışması ve işbirliği olmasıdır.­

    Bu işbirliği hem daha etkin bir korse yapılmasını, hem de çocuğun korseyi benimsemesini sağlayacaktır. Korse kararı ailenin desteği altında çocuğun katılımıyla verilmelidir. Doktor korsenin gerekliliğine ve uygunluğuna karar vermeli, aile ve çocuk korse fikrini benimsemeli ve korseci de sanatını ortaya koymalıdır. Korse hazırlandıktan sonra korseci ve aile doktora gitmeli ve skolyoz merkezinde korse doktor tarafından denetlenmeli, çekilecek grafiler ile korsenin bası noktalarının uygunluğu ve bası yastıkçıklarının kalınlığı denetlenmelidir. Korse içinde eğrilikde %50 lik bir düzelme sağlanması en ideal durumdur. Bu hedef için tüm ekip çalışmalıdır. Rahat bir korse ile mümkün olan maksimum düzelmenin sağlandığına kanaat getirildikten sonra korse kullanımına başlanmalıdır.

    Çocuk açısından korse kullanmak zahmetli, zor, sabır ve emek gerektiren bir yöntemdir. Bu nedenle korsenin en etkili en rahat haline getirilip çocukdan kullanması beklenmelidir. Bundan sonrası artık aile desteği ile çocuğun dirayetidir. Başarılı bir korse tedavisinin mükafatı da büyüktür.