Skolyoz – Kifoz

Erken başlangıçlı skolyozlara, ergenlerdeki cerrahi tedaviler uygulanabilir mi?

  1. Ergen skolyozunda başarılı ve etkili bir tedavi olan posterior spinal füzyon omurganın büyümesinin ve hareketinin durdurulmasını içerir. Ergenlik çağında hareketin durdurulması anlamına gelen bu ameliyat, çocukluğun çağında aynı zamanda büyümenin durdurulması anlamına da gelir! Küçük yaşlarda bu ameliyatın uygulanması çeşitli olumsuzluklar yaratır. Bu işlem eğer 5 yaşın altında yapılırsa omurilik kanalının dar kalmasına, 8 yaşın altında yapılırsa akciğer gelişiminin bozulmasına, 10 yaşın altında yapılırsa göğüs kafesinin gelişimin bozulmasına neden olacaktır. Göğüs kafesi yeterince büyüyemez ise akciğer-solunum ile ilgili sorunlar ortaya çıkacaktır. Ayrıca, özellikle 10 yaş altında uygulanacak füzyon işlemi gövdenin kısa kalmasına sebep olabilir.

    Ergenlik çağında ise omurilik kanalı, akciğerler ve göğüs kafesi yeterince geliştiği için aynı zamanda boy uzaması da büyük ölçüde tamamlandığı için füzyon işlemi çocuklarda olabilecek potansiyel sorunlara neden olmaz.

    Her ne kadar posterior spinal füzyon bu yaş grubunda tercih edilmese de büyüyen çocuklarda uygulanan manyetik kontrollü büyüyen rodminimal invaziv torakoskopik anterior tethering (bant ile gerdirme yöntemi) gibi değişik yöntemler ile küçük yaşta skolyozun cerrahisi başarı ile yapılabilmektedir.

     

    Küçük Yaşta Başlayan Skolyoz Tedavisi hakkında daha kapsamlı bilgi için  tıklayınız