Skolyoz – Kifoz

Postural kamburluk doğru duruş alışkanlıkları geliştirilerek giderilebilir

Postural kamburluk doğru duruş alışkanlıkları geliştirilerek giderilebilir

Postürel Kifoz (Kamburluk)

  1. Postural Kifoz nedir? Anormal Kifoza Neler Neden Olur?

    Yandan bakıldığında omurganın sırt bölgesinde artmış eğriliğine kifoz (kamburluk) denir. Artmış kifoz deformitesi sadece postürel (duruşla ilgili) olabilir ve çoğunlukla postural kifoz egzersizleri ile ve uygun postür yani doğru duruş alışkanlığı kazanılarak düzeltilebilir. En önemli sebebi fizik kondisyonun yetersiz olmasıdır.

    Ailelerin çocuklarında gördükleri kamburluk şikâyetinin en sık nedeni postural kamburluktur. Günümüzde bilgi çağının bir sonucu olarak çocuklarımız oyunlar ve sportif aktivitelerden çok masa, bilgisayar ve tablet başında vakit geçirmektedirler. Bu nedenle hem daha az spor yaptıkları için fizik kondisyonları daha kötü olmakta hem de vakitlerinin büyük çoğunluğunu kötü oturuş ve yatış pozisyonlarında geçirmelerine sebep olmaktadır.

    Ağır okul çantası taşımanın kamburluğa sebep olduğuna dair bir kanıt yoktur. Ancak sırtta taşınan ağır çantalar omurga sağlığı için uygun değildir. Omurga üzerine binen yükler çocukluk ve ergenlik döneminde bel ve sırt ağrısına ve daha ileri yaşlarda bel ağrısı ve bel fıtığı gibi durumların gelişmesine zemin hazırlar.