Dar Kanal Ameliyatı Sonrası

 1. BİR BEL AMELİYATI HİKAYESİ

  Her şey bundan 5 yıl önce kasıktan gelen bir ağrı ile başladı. MR çektirince Omurilikte daralma tanısı kondu. Çözüm ameliyat. Tabii ki hemen ameliyat olmadım. Ancak, şikayetlerim bu süre sonunda artarak, yürüyüşümü ve ayakta duruşumu sınırlamaya başlamıştı. O kadar ki, ağrıdan artık 20 dakikadan fazla yürümek, hatta ayakta durmak çok zordu. Ağrımı dindirmek için oturacak yer arar olmuştum. Seyrek de olsa, yürüyüşümü 30 dakikaya çıkarabildiğime seviniyordum. Ayrıca sol bacakta ve ayakta da uyuşukluk vardı.

  Tekrar MR çektirme ve tanı “Kanal daralmasında artış”.

  Yürüyüşler sonrası, omurilikte sinirlerin geçtiği kanaldaki daralma, dolayısıyla da, sinirlere baskı artıyor, bu baskı da beni yürütemeyecek kadar fazla bel ve bacak ağrılarına neden oluyordu.

  62 yaşında hayatımın böyle devam etmesine razı olamazdım. Ayrıca, kalbinde 2 stent takılı bir kişi olarak yürüyüş yapabilmek benim için çok önemliydi. Sonunda ameliyat olmaya karar verdim.

  Ameliyatı 31.03.2014, Pazartesi günü oldum. Aynı hafta sonu, Cumartesi günü, taburcuydum. Evde, korse ile 1 aylık iyileşme süresini de tamamlayınca, normal hayatıma döndüm ve tabii ki o özlediğim yürüyüşlerime de yavaş yavaş başladım. Bu yürüyüşlerde eski ağrılardan eser yoktu.

  Daha sonra da bu yürüyüşleri, bir akıllı telefon uygulamasını kullanarak kaydettim. 16.05.2014 Tarihinde başlattığım yürüyüş kayıtlarına göre, bugüne kadar toplam 400 Km. yürümüşüm. Bu toplamın içinde;

  • 16.11.2014’de Avrasya Maratonu 10 Km. Yürüyüşü (Süre: 1.5 saat)
  • Ağustos 2015’de 12 Km.’lik Likya Yolu 1. Etap –Ovacık-Faralya (çoğu yokuş yukarı, sırtımda 10 Kgr. yükle, süre: 3.5 saat).
  • 15.11.2015’de, Avrasya Maratonu 10 Km. Yürüyüşü (Süre:1.5 saat) de var!

  Yürüyüşlere devam...

  ­

  Fikret KURTAY

  İstanbul, 18.11.2015