Bant ile gerdirme yöntemi sadece belirli kriterlere uyan skolyozlara uygulanabilir.

Bant ile gerdirme yöntemi sadece belirli kriterlere uyan skolyozlara uygulanabilir.

Kapalı yöntemle kameralı olarak yapılan ameliyatta düzeltme kısmı olarak yapılır

Kapalı yöntemle kameralı olarak yapılan ameliyatta düzeltme kısmı olarak yapılır

Zaman içerisinde çocuğun büyümesi ile birlikte eğrilikte düzelme kendiliğinden devam eder

Zaman içerisinde çocuğun büyümesi ile birlikte eğrilikte düzelme kendiliğinden devam eder

Anterior Tethering (Bant ile Gerdirme Yöntemi)

 1. ABD DEN SONRA İLK KEZ TÜRKİYEDE!

  NEDENİ BELLİ OLMAYAN SKOLYOZUN KAPALI CERRAHİ YÖNTEMLE FÜZYONSUZ OPERASYONU:

  BANT İLE GERDİRME YÖNTEMİ­­­­­­­­­­­

  Günümüzde cerrahi gerektiren olgularda skolyozun standart tedavisi füzyon (omurganın sabitlenmesi, hareketin yok edilmesi, dondurulması) yöntemidir. Füzyon yöntemi eğriliğin yerleşim yerine göre önden veya arkadan yapılabilir. Ancak en çok kullanılan yöntem sırt ve/veya belin arkadan açılması ve vida çubuklar kullanılarak omurganın sabitlenmesidir.­ Bu yönteme posterior enstrümentasyon ve füzyon ­yöntemi denir.

  Bu yöntemin en önemli dezavantajı omurganın sabitlenerek hareketsiz hale getirilmesidir. Ancak yinede ciddi sağlık problemleri ve kozmetik sorunlar yaratacak bir hastalığı tedavi eden etkili bir yöntemdir.

  Skolyoz cerrahları, bir yandan skolyozun nedenini anlayıp hastalığı önlemeyi hayal ederken, bir yandan da bu hastalığı füzyon yapmadan nasıl tedavi edebiliriz sorusuna odaklanmışlardır. Bu konudaki çalışmalar­ nihayet meyvesini vermeye başlamışdır.

  İlk kez ABD de gerçekleştirilen kapalı cerrahi yöntem ile füzyonsuz skolyoz tedavisi: bant ile gerdirme yönteminin 2 yıllık takip sonuçları %95 üzerinde başarıyla sonuçlanmıştır. Bu operasyonu ABD’den sonra dünyada ilk kez ülkemizde Prof. Dr. Ahmet Alanay, yöntemin ABD’deki öncüsü Dr. Amer Samdani’nin yardımı ile uygulamıştır. İlk hasta bir yıl boyunca izlenmiş ve sonucun son derece tatminkar olduğu görülmüştür. Bu süre içinde gerekli malzemeler de Türkiye’ye getirilerek operasyon uygun hastalara seri olarak Prof. Alanay­ ve ekibi tarafından uygulanmaya başlanmıştır.

  Kapalı Skolyoz Ameliyatı Nasıl bir yöntemdir ?

  Kapalı yöntem (endoskopik) kullanarak bant ile gerdirme yöntemi ilk kez 4 yıl önce ABD’de uygulanmıştır. Bu yöntemde eğriliğin dış bükey tarafından torakoskopi yardımı ile omurlara önden vida yerleştirilir.­ Daha sonra bu vidalara bağlanan bir polyester band ile dış bükey taraf gerdirilerek eğrilikde bir miktar düzelme sağlanır. Dış bükey tarafa yerleştirilen bant omurganın bu kısmının büyümesini yavaşlatır. Bant olmayan iç bükey kısım ise büyümeye devam eder ve büyüme sonunda eğrilik kendiliğinden düzelir. Başka bir değiş ile omurganın büyümesi bizim istediğimiz yönde yönlendirilmektedir.

  Vidaları birleştiren sert bir çubuk yerine ip gibi bir bant kullanıldığı için hastanın hareketlerini ameliyat sonrası engellemez.

  Kapalı yöntemle 3 adeti bir santimetre ve 3 adeti 3 cm boyutunda olan 6 delikten girilerek yapıldığı için uzun bir kesi izi olmaz. Kesiler sütyen veya bikini altında kalacağı için görülmez.

  Bant ile gergirme yöntemi kimlere uygulanabilir?

  Bu yöntemin uygulanabileceği hastaların özellikleri şunlardır;

  • Skolyozu olup halen büyüme potansiyeli olan çocuklarda uygulanabilir. Bunun için ideal yaş 10-14 arasıdır. Henüz adet görmemiş ya da adet göreli 1 yılı geçmemiş kız çocukları en uygun adaylardır.
  • 10 yaş altı küçük çocuklarda uygulanamaz
  • Sırtta yerleşen eğriliklere uygulanabilir. Eğrilik derecesi 30 ila 60 derece arasında olabilir. Sırt eğriliği eğilme filmlerinde düzelebilir olmalıdır. Sırt eğriliğinin beraberinde belde eğrilik olmamalıdır. Belde eğrilik var ise 25-30 dereceden fazla olmamalıdır.
  • Bu yöntemin uygulanabileceği hastaların aşırı kamburluğu (kifoz) olmamalıdır.

  Füzyonsuz Skolyoz Ameliyatı sonrası hastane süreci nasıl geçer?

  Bu ameliyat sonrası hastaya göğüs tüpü konur. Göğüs tüpünün çekilmesinden sonra hasta taburcu edilir. Bu genellikle ameliyat sonrası 3. veya 4. gündür. Ameliyat sonrası nadiren 2-3 ay korse kullanılır. Okula dönüş süreci 2 haftadır. Posterior enstrümentasyon ve füzyon yöntemine göre daha ağrısızdır. Kan transfüzyonu gerekmez.

  Bant ile gerdirme yöntemi uygulanan hastalarda ameliyat sonrası takip süreci nasıldır?

  Ameliyat sonrası 6. hafta ve 6. ayda EOS ile radyografik kontrol yapılır. Bundan sonra büyüme sonlanıncaya kadar 6 ayda bir EOS radyografik takibi yapılır.

  Bant ile gerdirme ameliyatı ile ilgili ilk sonuçlar:

  Bant ile gerdirme yöntemiyle tedavi edilen ilk 60 hastanın 2 yıl üzerindeki takibi bütün hastalarda tatminkar sonuç vermiştir. Hiç bir hasta eğrilikde ilerleme nedeniyle tekrar opera edilmemişlerdir. Ameliyat ile ilgili hiç bir önemli komplikasyon ortaya çıkamaıştır. Sadece 2 hastada eğrilik tam düzelme sonrası diğer tarafa doğru eğilmeye başladığı için 2. Bir ameliyat ile bant kesilip eğriliğin ters yöne ilerlemesi durdurulmuştur.

  Bant ile gerdirme yönteminin klasik skolyoz füzyon ameliyatına göre avantajları

  • Kapalı (endoskopik) bir ameliyat yöntemidir. Daha az iz bırakır ve izler mayo altında kalır.
  • Kanama daha azdır. İyileşme ve okula dönüş daha hızlıdır
  • Ameliyat sonrası hareket kısıtlılığı yoktur
  • Ameliyat sonrası spor yasağı yoktur