Ahmet Alanay Kimdir?

Bornova Anadolu Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olmuştur. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda, 1991-1996 yıllarında ihtisasını tamamlayıp Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı olmuştur. Uzmanlığın ardından aynı bölümde yardımcı doçent olarak çalışmaya başlamış ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 2002'de doçent, 2007'de ise Profesör ünvanını almıştır.

Dr. Ahmet Alanay, 2009 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden ayrılarak İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Florence Nightingale Hastanesi Omurga Merkezi'nde üç yıl boyunca çalışmıştır. Daha sonra Acıbadem Sağlık Grubu'na transfer olan Dr. Alanay Maslak Hastanesi'nde Omurga Sağlığı Merkezi'ni kurmuştur. Aynı zamanda Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi olarak akademik çalışmalarını sürdürmektedir.

Profesör Doktor Ahmet Alanay'ın üst ihtisas dalı çocuk ve erişkin omurga hastalıklarıdır. Bu konuda Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde almış olduğu eğitim dışında, 1998-1999 da bir yıl süre ile ABD'de Kansas Üniversitesi Tıp Merkezi'nde omurga cerrahisi üzerine ihtisas yapmıştır. Ayrıca 2005-2006 yılları arasında ABD'de Kaliforniya Los Angeles Üniversitesi (UCLA) Omurga Hastalıkları Merkezi'nde bir yıl süre ile misafir öğretim üyesi olarak görev yapmıştır.

Dr. Alanay, omurga cerrahisi ve özellikle omurga deformiteleri konusunda Türkiye de bir çok yeniliğin öncüsü olmuştur. Bunların arasında, omurga kırıklarında kullanılan vertebroplasti tekniği, skolyoz ameliyatlarında kullanılan nöromonitorizasyon tekniği, çocuk skolyozunda uygulanan manyetik çubuk tekniği ve yine skolyoz tedavisinde yeni uygulamaya başladığı bant ile gerdirme tekniği öne çıkanlardır.

Omurga cerrahisi konusunda Dünyaca tanınan bir cerrah olan Prof. Alanay, yaptığı bilimsel çalışmalar ile yurt içi ve yurtdışı bir çok ödül almıştır. Dünyanın en prestijli omurga derneği olan ABD menşeli Skolyoz Araştırma Derneğinde (Scoliosis Research Society) yönetim kurulu üyeliğine kadar yükselmiş ve uzun yıllar dünya çapında cerrah eğitimi konseyi başkanlığı yapmıştır. Bu ünvan ile Dünya’nın birçok yerinde düzenlediği kurslar ve yaptığı ameliyatlar ile cerrahların eğitilmesine bizzat katkıda bulunmuştur. Kurucu üyesi olduğu Avrupa Omurga Çalışma Grubu ve benzer çalışma gruplarında bilimsel üretkenliğini en üst düzeye çıkarmış ve dünyaca tanınan bir cerrah olmuştur.

Prof. Dr. Ahmet Alanay evli ve iki çocuk babasıdır. Eşi Prof. Dr. Yasemin Alanay, Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Anabilim Dalı, Çocuk Genetik Ünitesi'nde öğretim üyesidir. Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Dekan olarak görev yapmaktadır. Acıbadem Maslak Hastanesi'nde çalışmaktadır.

Hakkında Ne Dediler?

 • Mr A S Rai (FRCS)

  Past President British Association Spinal Surgeons 

  Director spineaid 

  Foundation Programme Director

  Dr Alanay and I met almost 16 years ago on the European travelling fellowship as young surgeons traveling together visiting some of the best centres in Europe. I have seen Ahmet's career develop at a exponential rate for him to be internationally recognised as a world expert in spinal surgery. He is well read , authored many original research articles, introduced new and novel techniques of treating scoliosis ( magnetic rods and more recently vertebral tethering ), trained numerous surgeons but has always been humble and caring towards his patients and peers. His surgical results are carefully audited  to demonstrate clinical efficacy but also allows comparison to his peers and other units. 

 • Han Jo Kim MD

  Associate Professor

  Fellowship Director

  Hospital for Special Surgery, New York

  Having only heard of Professor Ahmet Alanay, I was honored to meet him and be in the operating room with him on a recent visit to Istanbul and the Acibadem Medical Center.  He is an impressive human being who has assembled a team and center that is among the best in the world for spine surgery and related research.  Clearly, he is a leader in the field and I am looking forward to working with him closely on collaborative scientific and clinical endeavours!

 • Baron S.H. Lonner, MD

  Omurga Cerrahisi Direktörü

  Mount Sinai Beth Israil

  Ortopedi Cerrahisi Profesörü 

   

  Dr Ahmet Alanay kariyerini skolyoza ve diğer spinal deformitelere sahip olan hastalara adamış bir doktordur. Yenilikçi ameliyat yöntemleriyle ve ameliyatsız tedavileriyle, yorulmadan, hastalarının yaşamlarını iyileştirmek için çalışan öncü bir cerrahtır. Klinik çalışmalarla skolyoz hastalarının sağlıklı sonuçlara ulaşmasını sağlar. Bu da kendisinin ve ekibinin en çok önem verdiği işlerin başında gelir.

 • Behrooz A. Akbarnia, MD

  Ortopedik Cerrahi Profesörü, Kalifornia Üniversitesi, San Diego, ABD

  San Diego Omuga Hastalıkları Merkezi Emekli Medikal Direktörü­­­­­­­

  Skolyoz Araştırma Cemiyeti (Scoliosis Research Society, SRS) Eski Başkanı

  Ahmet Alanay’ı 20 yıldan daha uzun zamandır tanırım. Onun özenli, sevecen ve şefkatli bir doktor olduğuna inanıyorum. Kendisi uluslararası üne sahip bir cerrah ve araştırmacıdır, ki bu iki özellik hastalarda en iyi sonuçları elde etmek için büyük öneme sahiptir. Daha da önemlisi, o, hastaları ile gerçekten ilgilenen mükemmel bir insandır. Ahmet Alanay’ın mesleği ve kişiliğini anlatmak için ne kadar cümle kursam yetersiz kalacaktır. Dünyada konusunda uzman ve hastaları ile ilgilenen bir omurga cerrahı arayan herkese kendisini gönül rahatlığı ile tavsiye ederim.

 • Lawrence G. Lenke, MD

  Ortopedik Cerrahi Profesörü, Columbia Üniversitesi, New York, ABD

  Omurga Cerrahisi Bölümü Şefi­­­­­­­­­­

  Spinal Deformite Cerrahisi Direktörü

  Erişkin ve pediatrik Omurga Cerrahisi Fellowluğu Eş-başkanı

  New York, Presbyterian/Allen Omurga Hastanesi Cerrahi Bölüm Şefi

  Dr. Alanay Kompleks Spinal Deformite cerrahisindeki eşsiz cerrahi yeteneği ile uluslararası ün kazanmış bir liderdir. Gerçekleştirdiği detaylı operasyon öncesi analizleri, olağanüstü intraoperatif çıkarımları, eksiksiz ve merhametli ameliyat sonrası takibi ile İstanbul’dan ve dünyanın birçok yerinden kendisine başvuran hastaların tedavisinde mükemmellik standardı oluşturdu. Ben ve spinal deformite hastalarını tedavi eden diğer tüm iş arkadaşlarım, Dr. Ahmet Alanay’ın mesleğimize ve hastalarımızın fayda ve çıkarlarına yönelik yaptığı olağanüstü katkılarını takdir ediyoruz.­

 • Jeffrey C. Wang, MD

  Ortopedik Cerrahi ve Beyin ve Sinir Cerrahisi Profesörü

  USC Omurga Merkezi, Los Angeles, ABD

  USC Omurga Merkezi Eş-Direktörü

  Dr. Ahmet Alanay dünyanın omurga cerrahisi alanında önde gelen uzman ve liderlerinden biridir. Kompleks deformite cerrahisi ve skolyoz alanında en iyilerin arasında kabul edilmektedir. Dünyadaki diğer omurga merkezleri ile sağlam ilişkiler kurmuş ve omurga ile ilgili sorunu olan hastalaların tedavisine yaklaşımımızı geliştirmemizde büyük katkıda bulunmuştur. Hasta sağlığına, eğitime ve araştırmaya olan bağlılığı tüm cerrahlarımıza ilham kaynağı olmuştur. İstanbul’da olmasına rağmen, ünü ve cerrahi tecrübesi, kendisini­dünyaca bilinen bir omurga cerrahı haline getirmiştir.­

 • Kamal Ibrahim, MD,FRCS(C), MA

  Pediatrik Omurga Cerrahisi, Elmhurst Kliniği, Chicago, ABD

  Dr. Ahmet Alanay, başarılı ve ünlü bir omurga cerrahıdır. Hatırda kalan bir araştırmacı, eğitimci ve akademisyendir. Omurga cerrahisi kariyerinde bir yıldız gibi parlamıştır. Dr. Alanay pediyatrik ve erişkin omurga cerrahisi alanında ulusal ve uluslararası yeteneğe sahip bir cerrahtır. Dünyanın en prestijli organizasyonlarından biri olan Skolyoz Araştırma Cemiyetinin (SRS) aktif ve önemli bir üyesidir. Daha önce bu kurumun uluslararası eğitim programının başkanlığını da yapan Dr. Alanay,­ şu anda bu organizasyonun yönetim kurulunda yer almaktadır. Ahmet hastalarına çok önem veren mükemmel bir insandır. Onun arkadaşlığına gerçekten çok değer veririm.

 • Benny Dahl, MD

  Omurga Cerrahisi Profesörü

  Kopenhag Üniversitesi­Danimarka

  Ahmet Alanayı yıllardır tanırım. Araştırma ve klinik tedavi alanında kendisiyle yakinen çalıştım. Ahmet Alanay hem mükemmel cerrahi yeteneği, hem de hastalarının tedavisinde profesyonel empati yeteneğine sahip olan nadir insanlardan biridir. ­Bütün bunların temelinde bitmek tükenmek bilmeyen tıbbi eğitim ve ileri seviye klinik çalışmalar yer almaktadır. Bunlara ek olarak sahip olduğu espri anlayışı ve uluslararası bakış açısı da eklenince, kendisi omurga cerrahisi dünyasındaki deniz fenerlerinden birisi olmuştur.

 • Amer Samdani, MD

  Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı­­­­­­­­­­

  Shriners Çocuk Hastanesi Cerrahi Bölüm Şefi, Philadelphia, ABD

  Ahmet uluslararası üne sahip, omurga deformitesi olan hastaların tedavisinde dünya lideri olan bir cerrahtır. Nazik, merhametli ve şu an uyguladığımız yöntemleri nasıl geliştireceğimizi düşünen dikkatli bir insandır. Kendisi ile birlikte çalışma keyfini yaşadım. Kendi ailemden insanları, tedavileri için ona teslim etmekte tereddüt etmem.

 • Munish C. Gupta, MD

  Ortopedik Cerrahi­Mildred B. Simon­Seçkin Profesörü

  Beyin ve Sinir Cerrahisi Profesörü

  Çocuk ve Erişkin Omurga Cerrahisi Şefi

  Çocuk/Erişkin Omurga Deformitesi Servisi Eş-Direktörü

  Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi,­Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı,­St. Louis, ABD

  Profesör Alanay’ı uzun yıllardır tanırım. Çok tutkulu, ilgili ve zeki bir doktordur. Bir cerrah olarak son derece yetenekli ve çalışkandır.­Profesör Alanay tüm dünyadaki en iyi cerrahlar arasında kabul edilir ve çok iyi bir eğitmendir.­Omurga camiasının en prestijli kurumu olan Scoliosis Research Society'nin (SRS) Yönetim Kurulu­üyesidir.­Profesör Alanay dünyanın her yerinden gelen hastaları ve omurga cerrahisi ile uğraşan arkadaşları tarafından takdir edilmekte ve hayranlıkla izlenmektedir.

 • Ken Cheung

  Omurga Cerrahisi Jessie Ho Profesörü, Hong Kong Üniversitesi, Çin

  Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı

  Omurga deformitesi cerrahisinde çok­tecrübeli ve tutkulu, uluslararası üne sahip bir cerrahtır.

 • K. Daniel Riew, MD

  Ortopedik Cerrahi Profesörü

  Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi

  New York, ABD

  Dr. Ahmet Alanay, omurga cerrahisinde seçkin cerrahi yetenek ve becerilere sahip olan ve tüm hastalarına olağanüstü ilgiyle yaklaşan dünyaca ünlü bir doktordur.

 • Manabu Ito, MD, PhD

  Ortopedi Cerrahi Profesörü, Hokkaido Tıp Merkezi, Sapporo, Japonya

  Omurga ve Omurilik Hastalıkları Departmanı Direktörü

  Cerrahi Bölüm­Şefi­

  Dr. Ahmet Alanay’ı 10 yılı aşkın bir süredir tanıyorum. Dr. Alanay’ın şüphesiz, sadece Türkiye’de değil dünyada da omurga deformitesi tedavisi alanında bir liderdir. Değişik tiplerde omurga deformitesi şikayetleri bulunan erişkin ve genç hastaları tedavi etmek onun her zaman tutkusu olmuştur. Ayrıca inanıyorum ki, güler yüzü ve çevresine karşı olan sıcak kalpli davranışları, mükemmel bir tıp doktoru olarak kendisinin sahip olduğu en değerli bir yetenektir.­

 • David H Clements, MD

  Ortopedik Cerrahi ve Beyin ve Sinir Cerrahisi Profesörü

  Cooper Üniversitesi, New Jersey, ABD

  Profesör Doktor Ahmet Alanay cerrahi yetenekleri, hasta ilgisi ve yenilikleri ile­ uluslararası üne sahip seçkin bir omurga cerrahıdır. Eğitimci rolüyle ünü dünyanın her yerindeki cerrahları etkileyerek İstanbul’da bulunan hastanesine ve tıp fakültesine gelmelerini sağlamaktadır. Omurga cerrahisinde ve omurga ile ilgili araştırmalarda dünya lideri olan Ahmet Alanay’ın meslektaşı olmak benim için onur verici!!

 • Dheera Ananthakrishnan, MD., MSE

  Ortopedik Cerrahi Yardımcı Doçent

  Emory Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Atlanta, Georgia, ABD

  Ahmet Alanay, tüm hastalarını aynı derecede tecrübe ve insaniyetle tedavi eden olağanüstü bir cerrahtır.