Manyetik çubuklar ile büyüyen rod uygulamalarında uzatma poliklinik şartlarında ağrısız olarak yapılabilir.

Manyetik çubuklar ile büyüyen rod uygulamalarında uzatma poliklinik şartlarında ağrısız olarak yapılabilir.

Manyetik Kontrollü Büyüyen Rod (Manyetik Çubuklar)

 1. Küçük çocuklarda omurga eğrilikleri için ameliyat uygulanabilir mi?

  Gerekli olduğu durumlarda her yaşta omurga ameliyatı yapılabilir. Posterior spinal füzyon­ cerrahisinde ameliyat edilen omurgalarda hareketin yok edilir ve büyüme durdurulur. Bu nedenle büyüyen çocuklarda “füzyon” işleminden uzak durmak gerekir.

  Omurga ameliyatı yapılması gereken büyüyen çocuklarda nasıl bir yöntem izlenir?

  Büyüyen çocuklarda korse tedavisi eğriliğini durduramaz ise omurgaya yerleştirilen vida ve çubuk sistemleri ile füzyon işlemi uygulamadan eğriliği düzeltmeye çalışırız. Bu yöntemin adına “uzatılabilen çubuklar sistemi” denir. Bu adeta cilt altına yerleştirilmiş bir korse gibi çalışır. Ne var ki omurgada büyüme devam edeceği için içten konan çubuklara rağmen eğrilik ilerlemeye devam eder. Bu nedenle periyodik olarak (6 ayda bir) uygulanan ameliyatlar ile mevcut çubuklar uzatılarak eğriliğin tekrar tekrar düzeltilmesi gerekir. Bu tedavi yöntemi ideal olarak ergenlik sonuna kadar yürütülmeli ve büyümenin azaldığı veya durduğu zaman da artık omurgaya füzyon işlemi uygulanmalıdır.

  Uzatılabilen çocuklarda tekrarlayan ameliyatları engelleyen bir yöntem var mıdır?

  Uzatılabilen çubuklar sisteminde yeni yöntem dışarıdan uzatılabilen manyetik çubuklar sistemidir. Bu yöntemde omurgaya yerleştirilen özel çubuklar daha sonra poliklinik şartlarında anesteziye gerek olmadan ve ağrı oluşturmadan dışarıdan yaratılan bir manyetik alan aracılığıyla kontrollü olarak uzatılabilmektedir. Böylelikle tekrarlayan ameliyatlar yerine tek ameliyat sonrasında periyodik uzatmalar ile eğriliğin ilerlemesini kontrol etmek mümkün olmaktadır.

  Manyetik kontrollü büyüyen rodların avantajları nelerdir?

  Klasik uzayabilen çubuklar ile yapıldığında, bu son derece zahmetli bir tedavi yöntemidir. Çünkü her 6 ayda bir ameliyat gerektirir. Yapılan klinik çalışmalar tekrar eden ameliyatların çocuk ve aileler üzerinde ciddi bir stres yarattığını ve psikolojik sorunlara neden olabileceğini göstermiştir.

  Manyetik kontrollü büyüen çubuklar tekrarlayan ameliyatları ve yaratabileceği sorunları engelleyecektir.

  Manyetik çubuklar yöntemi kimlere uygulanır?

  Bu yöntem büyüyen çocuklarda uygulanmaktadır çünkü büyüyen çocukların eğriliklerinin tedavisinde avantaj sağlamaktadır. Küçük çocuklarda tekrarlayan sayılarda ameliyatların sıklığını azaltmaktadır.

  Ergenlik döneminin başındaki skolyozlarında da korse yerine geçebilecek bir tedavi yöntemi olabilir. Şu ana kadar çocuklarda yapılan uygulamalar da başarı sağlanmıştır. 10-12 yaş arası çocuklarda 30-40 derece arası eğrilikler için de kullanılabilir

  Küçük yaşta ortaya çıkan skolyoz cerrahi tedavisinde füzyon uygulanabilecek durumlar nelerdir?

  Füzyonsuz tedavi yöntemlerinin başarısız olduğu durumlarda füzyon uygulanması kaçınılmaz olacaktır. Özellikle eğriliğin hiç bir şekilde kontrol edilemediği bu durumda eğriliğin ilerlemesine izin vererek füzyonu ertelemek katastrofik sonuçlara neden olabilir. Bu durumda “kısa ve düzgün bir omurgayı, kısa ve eğri bir omurgaya” tercih ederiz.

  Bunun dışında bazı durumlarda (örn. Doğumsal skolyoz) çok kısa bir omurga segmentine füzyon uygulanması ile tamamen düzeltilebilecek skolyozlarda, uzun ve zahmetli büyüyen çubuklar yerine füzyonu tercih edebiliriz. Bu durumda füzyon ancak limitli bir alana yapılacağı için omurga ve göğüs kafesi büyümesini ciddi etkileyemeyebilir.

  Bazı istisnai durumlarda ise “hybrid” yöntem dediğimiz hem kısa segment füzyon hem de büyüyen çubuklar uygulanabilir.