Kök enjeksiyonu ve epidural enjeksiyon

Kök enjeksiyonu ve epidural enjeksiyon

Faset eklem enjeksiyonu

Faset eklem enjeksiyonu

Spinal Enjeksiyonlar (İğne Tedavisi)

 1. Spinal enjeksiyon nedir?

  Ağrınızı azaltmak ve işlevlerinizi artırmak için ameliyathane şartlarında (genel veya lokal anestezi ile) görüntüleme yöntemleri eşliğinde algoloji (ağrı bilimi) ile uğraşan hekimler tarafından yapılan iğne tedavilerine spinal enjeksiyon adı verilir. Ağrıyı kesme yani bloklama yapıldığı için spinal enjeksiyonlara bazen "blok" adı verilir.

  Bu işlem inflamasyonu (şişlik ve tahriş) azaltarak ağrıyı geçirmeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda bir enjeksiyon bel-sırtınızın bir bölgesini uyuşturarak doktorunuza ağrınızın kaynağı hakkına bilgi verebilir. Size yapılacak olan enjeksiyonun seçimi sizin şikayetlerinize ve doktorunuzun muayene bulgularına dayanır.­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­

  İğne tedavisi omurganın hangi yapılarına yapılabilir?

  Omurgaya yönelik enjeksiyonlar, fıtıklaşmış disk çevresine, faset eklemlere, spinal sinir kökleri çevresine, epidural aralığa ve sakroilyak eklemlere yapılabilir.

  • Diskler küp şekilli vertebraların her birinin arasında bulunan süngersi şok emicilerdir. Fıtıklaşmış bir disk veya yıpranmış bir disk tahriş ve ağrıya neden olabilir.
  • Faset eklemler omurganın arkasındaki küçük eklemlerdir. Bunlar her bir vertebranın bükülme hareketine yardımcı olurlar. Bu eklemler irrite ve inflame olabilir ve ağrıya sebep olabilir.
  • Spinal sinirler omuriliğin spinal kolonu terk eden dallarıdır. Kaslarınızın hareketini kontrol eden sinyaller taşır ve kol ve bacaklarınıza duyu götürürler. Bu sinirler tahriş ya da inflame olup ağrıya sebep olabilirler.
  • Epidural aralık spinal sinirleri kaplayan kılıfı (dura) çevreleyen aralıktır. Antiinflamatuar ilaçların epidural aralığa konması spinal sinir inflamasyonunu azaltabilir.
  • Sakroilyak eklemler (SI eklemler) omurganızın alt kısmı (sakrum) ve leğen kemiğinizden (ilium) oluşur. Bu eklemlerdeki inflamasyon bel ağrısı, kaba eti ağrısı ve başka ağrılara sebep olabilir.

  Spinal enjeksiyon İçin Nasıl bir Hazırlık yapılır?

  Spinal enjeksiyon hastaneye yatırılmadan yapılan bir işlemdir. Enjeksiyonunuzdan önce size sağlığınızla ilgili sorular sorulacaktır. Aynı zamanda işlem için nasıl hazırlanmanız gerektiğine dair talimatlar alacaksınız:

  Kullandığınız ilaçların (kan sulandırıcılar, aspirin, ibuprofen gibi ağrı kesiciler, reçetesiz satılan ilaçlar, bitkisel ilaçlar ve ek gıdalar)­ bir listesini çıkarın. Bunların bazılarını işlemden önce kesmeniz gerekebilir – lütfen sağlık personelinize sorunuz. Genellikle sağlığınız için gerekli ilaçlara (mesela tansiyon ve tiroid ilaçları) devam etmeniz gerekir. Asetaminofen (Parol) içeren ilaçları içmenizde bir sakınca yoktur. Diyabet için ilaç alıyorsanız, doktorunuza söyleyin. İlacınızın hem işlem öncesi hem sonrası ayarlanması gerekebilir.

  Allerjiniz olan şeylerin bir listesini çıkartın (ilaçlar, latex ve kontrast maddeler).

  Randevunuza alışkın olduğunuz ağrıyla gelmeniz iyi bir fikirdir. Bu enjeksiyonun ağrınızı bloklayıp bloklamadığını anlamayı kolaylaştırır.

  İşlem sonrası sizi eve götürebilecek birisi ile gelin.

  İşlem öncesi altı saat aç ve susuz kalmanız gerekebilir – sağlık personelinize sorunuz.

  Röntgen, bilgisayarlı tomografi ve magnetik rezonans filmlerinizi işlem günü yanınızda getirin.

  Eğer sağlığınızda bir değişiklik olursa – grip, nezle ya da başka bir hastalığa yakalanmış olma ihtimaliniz varsa – doktorunuza söylemeniz çok önemlidir. Doktorunuz işlemi başka bir tarihte yapmak isteyebilir.

  Eğer işleminizi iptal etmeniz gerekirse doktorunuza en kısa zamanda bilgi veriniz.

  Spinal Enjeksiyonun Riskleri ve Olası Komplikasyonları Nelerdir?

  Her tıbbi girişimin riskleri ve faydaları vardır. Spinal enjeksiyonların bazı riskleri ve komplikasyonları vardır.

  Bunların arasında, başağrısı, kanama (nadir), enfeksiyon (nadir) sayılabilir. Yan etki olarak ağrının kısa bir süre için artabilir. Sonrasında tekrar azalacaktır. Uyumakta güçlük, yüzde kızarıklık ve hıçkırık görülebilir.

  Omurgaya Yönelik İğne tedavisi Nasıl Yapılır?

  İşlem genellikle oldukça kısa sürmektedir, fakat enjeksiyonun sorunsuz yapılabilmesi ve size en az rahatsızlığı vermek için işlem sırasında pozisyonunuz çok önemlidir. İşlem sırasında kalp atışınızı ve soluk alıp verişinizi takip edilir.

  Cildiniz steril edici bir solüsyonla temizlenip steril bir örtü üzerinize serilecektir.

  Eğer doktorunuz gerekli görürse bilinçli sedasyon (siz uyanıkken sakinleştirici bir ilacın verilmesi) yapılabilir.

  Cildinizi uyuşturmak için enjeksiyon yerinin yakınında bir lokal anestetik (lidokain) kullanılabilir. Bu tipik olarak bir iğne batması ve yanma olarak hissedilir, tıpkı arı sokması gibi.

  İğnenin yerini kesin olarak belirlemek için genellikle fluoroskopi (röntgen görüntülemesi) kullanılır. İğnenin yerini teyit etmek için kontrast madde enjekte edilebilir.

  Ağrıyı azaltmak için bir lokal anestetik (lidokain, bupivakain, vs) ve/veya inflamasyonu azaltmak için steroidler enjekte edilir.

  Enjeksiyon yerine ufak bir pansuman yapılabilir.

  Spinal Enjeksiyon Sonrası süreç nasıldır?

  Bazı enjeksiyonlardan sonra dinlenme alanında zaman geçirmeniz gerekebilir. İyi olduğunuzdan emin olmak için monitöre bağlanabilir ve vital bulgularınıza bakılabilir.

  Gitmeden önce bazı formlar doldurmanız istenebilir. Genellikle sizi eve götürecek birisine ihtiyacınız olabilir.

  Ağrı olursa enjeksiyon yerine 10-20 dakika boyunca buz koyabilirsiniz. Buzla cildiniz arasına bir havlu koyun.

  Duş alabilirsiniz fakat banyo, havuz ve jakuzilerden işlemden sonra 24-48 saat boyunca uzak durmalısınız.

  Enjeksiyon gününde dinlenmeniz istenebilir fakat genellikle ertesi gün normal günlük aktivitelerinize dönebilirsiniz. Sedasyon aldıysanız işlemden sonraki 24 saat içerisinde araba kullanmamalısınız.

  Kişiselleştirilmiş egzersiz programınıza veya fiziksel tedavi programınıza genellikle 1 hafta içerisinde başlayabilir veya devam edebilirsiniz.

  Steroid ilaçların inflamasyonu ve ağrıyı azaltması için bir kaç gün, hatta bir hafta veya daha fazla geçmesi gerekir. Doktorunuz 1 ila 3 hafta içerisinde kontrole gelmenizi isteyecektir.