Çocukların omurları erişkinlere göre daha elastik olduğu için kırık daha az sıklıkta görülür. Kırık olmadan omurilik yaralanması görülebilir.

Çocukların omurları erişkinlere göre daha elastik olduğu için kırık daha az sıklıkta görülür. Kırık olmadan omurilik yaralanması görülebilir.

Çocuk Omurga Kırıkları ve Omurilik Yaralanmaları

 1. Çocuk omurga kırıkları erişkine oranla daha az sıklıkta görülür. Çocukların omurları erişkinlere göre daha elastik­olduğu için kırık daha az sıklıkta görülür. Kırıklar trafik kazaları, yüksekten düşme ve spor yaralanmaları sonrası olabilir.

  Kırık olmadan omurilik yaralanması (SCIWORA): Bu yaralanma çocuklara özgüdür. Omurga, çocuklarda omurilikden daha esnektir. Travma sonrası omurga gerilmeye dayanırken omurilik esneyemez ve yaralanır. Görüntüleme yöntemleri kemikte kırık tespit etmez iken MR’da omurilik yaralanması görülebilir. Çoğunlukla felç durumu ortaya çıkar. İyileşme güçtür.

  Boyun kırıkları: Özellikle yaz aylarında havuza atlama ve benzeri yaralanmalar sonrası ortaya çıkabilir. Sinir yaralanmasına yol açabilir. Kırık tipine ve omurga yaralanmasına bağlı olarak ameliyat ya da eksternal (halo) tespit gerekli olabilir.

  Sırt ve bel omurga yaralanmaları: Trafik kazası gibi şiddetli travmalar sonrası ortaya çıkabilir. Omurun çökmesi, patlama-parçalanması ve kırıklı-çıkığı şeklinde olabilir.

  • Çökme kırıkları sinir yaralanmasına neden olmaz genellikle korse tedavisine iyi cevap verir, ameliyat gerekmez.
  • Omurun patlama- parçalanma kırıklarında sinir yaralanması olabilir. Eğer patlama ile birlikte omur arkasındaki bağlarda da zedelenme var ise ameliyat uygulanır. Bağ dokusu sağlam ise alçı veya korse tedavisi uygulanır.
  • Omurun kırıklı- çıkıkları büyük oranda sinir yaralanmasına neden olur. Aynı zamanda omurun bütünlüğü önemli derecede bozulur. Bu nedenle bu kırıklar genellikle ameliyat ile tedavi edilir.

  Çocuk omurga kırığı nasıl anlaşılır?

  Çoğunlukla şiddetli bir travma sonrası oluşurlar. Şiddetli ağrıları vardır.­ Sinir yaralanması var ise kırığın yerine göre kol ve bacaklarını oynatamayabilirler. Bu durumda hemen dikkatli şekilde taşınarak ve tercihan bir ambulansın olay yerine gelip taşıması ile en yakın hastaneye götürülmelidirler. Hastanede çekilecek film, BT ve MRG ile tanı konur.

  Çocuk omurga kırığı nasıl iyileşir?

  Çocuklarda omurga kırıkları erişkinlere oranla daha hızlı iyileşir ve daha az sekel bırakır. Sinir yaralanması olmaması durumunda erişkin hayatta devam edecek sekel bırakma ihtimali düşüktür.